Ekonomi

Şanlıurfa Belediyesi Atık Sudan Mısır Üretti

Şanlıurfa’da 250 dönüm araziye ekilen mısır, belediyenin atık sulardan ürettiği gübreyle hasat edildi. Dekar başına 1 ton 300 kilogram mısır elde edilen çalışmadan elde edilen verilere göre, ovada hasattan alınan verimin klasik ekim yöntemlerine göre çok daha yüksek olduğu belirlendi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, 250 dönümlük alanda yetiştirilen mısırın hasadını sürdürüyor. Farklı ebatlarda tohum ve gübrelerin uygulandığı 250 dekar alanda dane mısır verimi beklenenin üzerinde çıktı. Biçerdöverlere binerek hasat sürecini yakından takip eden Önder Beyazgül, ziraat mühendislerinden yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Hasatla ilgili bilgi veren Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, “Akçakale fidanlık alanındaki mısır ekim alanında üretilen mısırın hasadına katıldık. Ziraat mühendislerimizin çalışmalarıyla yılda 1.300 kilogram hasat yapıyoruz. Dekara mısır ekimi yapılan alanda ise 250 dekarlık bir rakam var ve bu rakam ovadaki rakamın çok üzerinde” dedi. Atık sudan elde ettiğimiz gübreyi burada kullandık. Burada elde edilen eserler satılarak sosyal ihtiyaçlarda kullanıldı ve ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine girdi” diye konuştu. – ŞANLIURFA

unye-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu