Ekonomi

Petrol fiyatları Fed faiz indirimi tereddütü ve benzin stoklarındaki artış nedeniyle düştü

Piyasa katılımcıları, ABD Merkez Bankası yetkililerinin faiz indirimlerini değerlendirmek için erken olduğu yönündeki açıklamalarını sindirirken petrol fiyatları Cuma günü erken saatlerde düşüş yaşadı. Bu hava, ABD benzin stoklarındaki beklenmedik artıştan da etkilendi.

Brent vadeli kontratları 12 sent düşüşle varil başına 81,74 dolara gerilerken, ABD’nin West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü 17 sent düşüşle 77,74 dolara geriledi. Dallas Federal Rezerv Başkanı Lorie Logan’ın El Paso, Teksas’taki bir etkinlikte yaptığı yorumlar, enflasyon riskleri konusunda ihtiyatlı olunması ve merkez bankasının politika yaklaşımında uyarlanabilir kalması gerekliliğini vurguladı. Logan şunları söyledi: “Para politikası için belirli bir yola kilitlenmememiz gerçekten önemli. Bence faiz indirimlerini düşünmek için henüz çok erken.”

ABD’de, Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) tarafından bildirildiği üzere, ham petrol stokları 24 Mayıs’ta sona eren haftada 4,2 milyon varil gibi önemli bir düşüşle 454,7 milyon varile geriledi. Bu düşüş, Reuters anketinin 1,9 milyon varillik düşüş beklentisini aştı. Ancak benzin stokları, 400.000 varillik düşüş beklentilerinin aksine 2 milyon varillik artışla 228,8 milyon varile yükselerek farklı bir hikaye anlattı. Benzin stoklarındaki bu artış, geleneksel olarak yaz sürüş sezonunun başlangıcına işaret eden Anma Günü hafta sonu öncesinde beklenmedik bir şekilde gerçekleşti.

Konuyla ilgili gelişmelerde, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC+) petrol üretimindeki önemli kesintilerin bir kısmını 2025 yılına kadar uzatacak karmaşık bir anlaşma hazırladığı bildiriliyor. Bu bilgi, örgüt içindeki tartışmalara aşina olan kaynaklardan geliyor. Suudi Arabistan ve Rusya gibi önde gelen üyelerin yer aldığı OPEC+ şu anda üretimini günde 5.86 milyon varil azaltıyor ki bu da küresel talebin yaklaşık %5.7’sine tekabül ediyor.

OPEC+, üretim kesintilerinin uzatılmasına yönelik potansiyel anlaşmanın ana tartışma konusu olacağı Pazar günkü toplantısına hazırlanırken petrol piyasası bu gelişmeleri yakından takip ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu