Ekonomi

Küresel piyasalar karışık

ABD’de dün açıklanan verilere göre Aralık ayında yüzde 6,5 olan Tüketici Fiyatları Endeksi’ndeki (TÜFE) yıllık artış Ocak ayında yüzde 6,4’e geriledi. TÜFE de Ocak ayında aylık bazda yüzde 0,5 arttı. Enflasyondaki yavaşlamanın sürmesine rağmen beklentilerin üzerinde kalması dikkat çekti.

Verilerin ardından ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek ayki toplantısında 25 baz puan artış yapma ihtimali yüzde 88 ile değişmedi.

Fed yetkililerinin veri sonrası değerlendirmelerinde “şahin” havasının korunması dikkat çekerken, Philadelphia Fed Lideri Patrick Harker, enflasyonun hızlı düşmediğini ve 25 baz puanlık faiz artışlarının sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

New York Fed Lideri John Williams da enflasyonun yüzde 2 hedefine dönmesinin birkaç yılı bulabileceğini belirterek, “Son veriler ek faiz artırımlarını destekliyor. Yıl sonuna kadar yüzde 5-5,5 faiz oranı. yıl makul görünüyor.” söz konusu. Dallas Fed Lideri Lorie Logan, Fed’in şu anda faiz oranlarını beklenenden daha uzun süre artırmaya hazır olması gerektiğini söyledi.

Bu gelişmelerle birlikte dün New York borsasında karışık bir seyir izlendi. Dow Jones endeksi yüzde 0,48, S&P 500 endeksi yüzde 0,03 düşerken, Nasdaq endeksi yüzde 0,55 yükseldi. Dün yüzde 0,1’lik düşüşle 103,2’de kapanan dolar endeksi bugün 103,4’te. ABD 10 yıllık tahvil faizi de %3,79’a yükseldikten sonra %3,74’te sabitlendi. ABD endeks vadeli kontratları yeni güne düşüşle başladı.

Avrupa yakasında ise dün ABD’de açıklanan verilerin faiz artırımları konusunda Fed’in ardından gelen İngiltere ve Avrupa merkez bankalarının beklentileri desteklemesiyle piyasalarda risk iştahının azaldığı ve faydaların geri verildiği görüldü. , sıkılaşmaya devam edecek. Bölgede bugün açıklanacak ağır veri gündeminin piyasalar tarafında etkili olması beklenirken, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Lideri Christine Lagarde’ın para politikalarına ilişkin açıklamaları yakından takip edilecek.

Bu gelişmelerle birlikte dün Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,11 azalırken, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,07 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,08 arttı. Dün yüzde 1,08’in üzerinde gören euro/dolar paritesi bugün hızla 1,07’nin üzerine çıkarken, Avrupa’da endeks vadeli işlem sözleşmeleri de satıcılı seyrediyor.

Asya yakasında aşırı gevşek para politikalarının yönüne ilişkin tartışmalar Japonya’da merkez bankası liderlerinin değişmesiyle evrilirken gündemdeki odak devam ederken, borsalarda yeni günün olumsuz başlaması dikkat çekiyor. küresel olarak düşük risk iştahından yana. Kapanışa yakın, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,3 ve Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,4 düştü.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle geçtiğimiz hafta Çarşamba gününden itibaren işlemlere ara verilen Borsa İstanbul hisse senedi ve vadeli işlem piyasaları bugün bir dizi önlemle yeniden açılıyor.

Bu kapsamda Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) aldığı kararlarla, deprem bölgesindeki yatırımcıların yükümlülüklerini yerine getirmemeleri nedeniyle temerrüde düşmeleri Haziran ayına ertelenirken, kredi süreçlerinde tutulması gereken özkaynak oranları yeniden düzenlendi. rahat. Genel Kurul kararı olmaksızın payların geri alımına izin verilmiş ve bu payların 30 gün süreyle satılmaması kuralı getirilmiştir. Öte yandan hisse senetlerinin pozisyon riski oranları da düşürüldü.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), hisseleri borsada işlem gören halka açık bankaların 6 Şubat 2023 tarihinden itibaren geri alım yoluyla edindikleri kendi paylarının esas sermayesinden iskonto kalemi olarak kabul edilmeyeceklerini de açıkladı. 1 Ocak 2024. Kararın ardından Halkbank ve VakıfBank hisse geri alımı için belirledikleri azami tutarları artırırken başta İş Bankası, THY ve SASA Polyester olmak üzere birçok şirket geri alım programı açıkladı.

Borsa İstanbul ayrıca geri alım endeksi oluşturulacağını, ayrıca açılış seansında borsalarda ve Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında (VİOP) emir iptallerine, fiyat kötüleştirmelerine ve miktar azaltımlarına izin verilmeyeceğini ve emir iptal ücretlerinin düşürüleceğini de bildirdi. artırıldı.

BIST 100 endeksi geçen hafta Salı günü yüzde 8,62 kayıpla günü 4.505,34 puandan kapattı. Öte yandan dün bir önceki kapanış seviyesine göre yüzde 0,04’lük sınırlı bir düşüşle 18.8388’de kapattıktan sonra bugün bankalararası piyasa açılışında Dolar/TL 18.8475’te işlem görüyor.

Analistler, ABD’de enflasyonun yavaşlamaya devam etmesine karşın, küresel piyasalarda verilerin beklentilerin üzerinde kalması ve yavaşlama hızının düşmesi nedeniyle fiyatlamaların zorlaştığını belirtti.

Analistler, ülkede alınan önlemlerin TL varlıklara olan ilgiyi artırmasının beklendiğini belirterek, Kahramanmaraş merkezli deprem haber akışının yakından takip edilmeye devam edileceğini belirtti.

Analistler, bugünün veri gündeminde İngiltere’de enflasyon, Avro Bölgesi’nde sanayi üretimi, ABD’de perakende satışlar ve New York Fed imalat endeksinin öne çıktığını vurgulayarak, ECB Başkanı Lagarde’nin açıklamalarının yakından takip edileceğini ve teknik olarak , BIST 100 endeksi için 4.500 ve 4.500. 4.450 seviyelerinin takviye konumunda olduğunu ve 4.600 ve 4.750 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu