Haber

Türkiye AB’de buluşuyor! Açıklama yapıldı

AB ülkelerinin dışişleri bakanları Brüksel’de gerçekleşen görüşmede Türkiye dahil birçok konuyu görüştü. Türkiye, Mart 2021’den bu yana ilk kez AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda resmi olarak gündeme getirildi.

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, toplantı sonunda basına yaptığı açıklamada, toplantıdaki görüş alışverişinin AB ülkeleri liderleri için hazırlayacağı rapora yansıtılacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Türkiye ile AB arasında daha güçlü bir ilişki geliştirmenin karşılıklı çıkarları olduğuna inanıyoruz. Doğu Akdeniz’de gerginliğin kalıcı olarak azaltılması bölgenin istikrarına ve güvenliğine fayda sağlayacaktır. Kıbrıs sorununun ilgili BM kararları uyarınca çözülmesi Türkiye ile çalışmalarımızda kilit rol oynayacaktır.”

Temel özgürlüklerin ve değerlerin korunmasının önemine işaret eden Borrell, “AB’nin Türkiye ile birlikte çalışması, ortak çıkarlara katkıda bulunması ve var olan farklılıkları ortadan kaldırması konusunda mutabık kaldık.” dedi.

BEKLENTİLER ÇİFT TARAFLI

Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve vize serbestisi konusunda AB’nin Türkiye’den beklentileri sorulduğunda Borrell, şunları söyledi:

“Mesele sadece AB’nin Türkiye’den ne beklediği değil. Sorun aynı zamanda Türkiye’nin AB’den beklentileri. Bu ikili bir sorun. Masada çok konu var. Türkiye Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesini istediğini söyledi. Bir de vize serbestisi var. Türkiye’nin yakın gelecekte gündeme getirmek isteyeceği iki önemli konu var. Doğu Akdeniz’deki gerginliğin kalıcı olarak azalmasını temenni ediyoruz. Ayrıca, Kıbrıs müzakerelerinin daha önce BM tarafından kabul edilen anlaşmalara uygun olarak yeniden başlaması için önemli çabalar var.”

Konuya Yunanistan ve Rum yönetiminin de müdahil olması gerektiğini belirten Borrell, “Doğu Akdeniz’deki durum, Türkiye ile çıkarlarımızı sürdürme girişimlerimizin hayati unsurlarından birini oluşturacaktır.” sözünü kullandı.

pozantiajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu