Ekonomi

Tek kalemde 1 milyon lira tasarruf

İZSU artık kendi imkanlarıyla paket içme suyu arıtma tesisi kuracak

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, kötüleşen ekonomik koşulların kurum bütçesi üzerinde yarattığı yükü hafifletmek için yeni bir uygulamaya başvurdu. İZSU artık ambalajlı içme suyu arıtma tesislerinin üretimini kendi öz kaynakları ve işçileri ile gerçekleştirecek. İlk uygulama Tire’de yapıldı. İhale halinde 1.5 milyon liraya mal olması beklenen tesis, İZSU’nun işletme imkanlarıyla 590 bin liraya tamamlanacak. Bu şekilde tasarruf edilen 1 milyon liralık kamu kaynağı diğer yatırımlar için kullanılacak.

2014 yılında yürürlüğe giren 6360 sayılı yasa ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğuna giren ilçelerde yatırımlarına devam eden İZSU, Tire’de içme suyu ve altyapı çalışmalarına değerli kaynaklar ayırıyor. Bu kapsamda imalatına başlanan yeni ambalajlı içme suyu arıtma tesisi, Yemişler ve Ortaköy mahallelerine içilebilir, saf su sağlayacak. Tesis, günde 432 metreküp arıtma kapasitesine sahip olacak.

İZSU için bir ilk
Yemişler Paket İçme Suyu Arıtma Tesisi, İZSU’nun tamamen kendi işletme imkanlarıyla kurduğu ilk paket içme suyu arıtma tesisi olacak. İhale yöntemiyle yapılması halinde 1.5 milyon lirayı aşan bir maliyetle hayata geçmesi beklenen tesisin işletme imkanlarıyla kurulması 590 bin liraya mal olacak. İZSU çalışanının bilgi ve becerisi sayesinde sadece bir projede 1 milyon lira tasarruf edilecek. Uygulamanın yaygınlaşması ile bütçe kaynakları ile daha fazla yatırım yapmak mümkün olacaktır.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu