Ekonomi

Russell 2000 endeksi ABD enflasyonundaki düşüşle yükseldi

NEW YORK – Kâr etmeyen biyoteknoloji şirketlerinin değerli bir bileşimi olduğu bilinen Russell 2000 Endeksi, ABD enflasyon oranlarındaki düşüşün de etkisiyle 10 Kasım 2022’den bu yana en güçlü performansını sergiledi. Bugün endeks yaklaşık %4,5 artışla, yalnızca %2 artış gösteren S&P endekslerinin faydalarını geride bıraktı.

Yatırım uzmanları piyasa dinamiklerindeki değişimi dikkate alıyor. Fred Alger Management’ın Small Cap fonundan Amy Zhang, bu dönemi küçük ölçekli hisse senetlerine yatırım yapmak için önemli bir fırsat olarak gördü.

Russell 2000’in performansındaki olumlu artışa rağmen bu rallinin uzun süreli olacağına dair şüpheler sürüyor. Newedge Wealth’ten Cameron Dawson, Russell 2000’deki hisselerin %30’undan fazlasının kârsız olması ve yaklaşan resesyon riskleri nedeniyle rallinin sürdürülebilirliği konusunda şüphe uyandırıyor.

Bu endişeler ışığında Bank of America analistleri endekse ilişkin iyimser bir görünüm sürdürüyor. Ekonomik yavaşlama, devam eden enflasyonist baskılar ve Federal Rezerv’in faiz oranlarını artırmaya devam etmesiyle ilgili endişeler devam ederken bile, önümüzdeki on yılda Russell 2000 için yıllık %12’lik bir fiyat getirisi öngörüyorlar.

Piyasa katılımcıları, değişen ekonomik ortamda yatırım stratejilerini yeniden değerlendirirken bu gelişmeleri yakından takip ediyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu