Haber

Jeffry Flake: 2021-2022 Eğitim Yılında ABD’deki Türk Öğrencilerin Sayısının Artmasından Memnuniyet Duyduk

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Ankara Büyükelçisi Jeffry L. Flake, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Memleketler arası Eğitim Enstitüsü ile hazırladığı 2022 Açık Kapılar (Open Doors) Raporu’na ilişkin, “ABD’deki eğitim programlarının derinliği ve çeşitliliği sayesinde her öğrenci kendi gereksinimlerine uygun bir program bulabilmektedir. 2021-2022 eğitim yılında ABD’deki Türk öğrencilerin sayısının artmasından memnuniyet duyduk. Daha fazla Türk öğrencinin ABD’deki eğitim imkanlarından faydalanabilmesini dilek etmekteyiz” açıklamasını yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Uluslararası Eğitim Enstitüsü ile iş birliği içinde her yıl sponsorluğunu üstlendiği ABD’li ve uluslararası öğrencilerin eğitim hareketliliğine ilişkin 2022 Açık Kapılar Raporu 14 Kasım’da yayınlandı. Rapora ilişkin ABD’nin Ankara Büyükelçiliği tarafından bugün yapılan yazılı açıklamada, Büyükelçi Flake’in değerlendirmesine yer verildi. Flake rapor için, “ABD’de eğitim programlarının derinliği ve çeşitliliği sayesinde her öğrenci kendi gereksinimlerine uygun bir program bulabilmektedir. 2021-2022 eğitim yılında ABD’deki Türk öğrencilerin sayısının artmasından memnuniyet duyduk. Daha fazla Türk öğrencinin ABD’deki eğitim imkanlarından faydalanabilmesini dilek etmekteyiz” sözlerini kullandı.

Rapordan öne çıkan bilgilerin de yer aldığı açıklamaya nazaran; 948 binden fazla milletlerarası öğrenciyle ABD, yurt dışında eğitim gören öğrencilerin birinci tercihi olmayı sürdürüyor ve Amerikan eğitim kurumlarına kayıtlı memleketler arası öğrenci sayısında yüzde 4 oranında bir artış kaydedildi. Türkiye’den ABD’ye eğitim görmek üzere giden öğrencilere ilişkin bilgilerin de yer aldığı açıklamanın devamı şöyle:

“2021-2022 EĞİTİM YILINDA ABD’DEKİ EĞİTİM KURUMLARINA KAYITLI TÜRK ÖĞRENCİ SAYISI 8 BİN 467’Yİ BULDU”

“-2021-2022 eğitim yılında Amerikan eğitim kurumlarına kayıtlı Türk öğrenci sayısı 8 bin 467’yi bulmuştur.

-ABD’deki Türk öğrenci sayısı geçtiğimiz yıl içerisinde yüzde 4,4 oranında artmış, bu rakamla on yılı aşkın sürenin en yüksek artış oranı yakalanmıştır.

-Türkiye, ABD’de eğitim gören milletlerarası öğrenciler listesinde üst sıralarda bulunmayı sürdürmekte, Avrupa’dan gelen öğrenciler arasında üçüncü sırada, dünya genelinde ise on sekizinci sırada yer almaktadır.

Bu rakamlar, ABD ile Türkiye arasında süregelen güçlü ortaklığı gözler önüne sermektedir. Eğitim olanakları kişiler arasındaki bağları güçlendirmekte ve sağlam ticari ilişkiler için güçlü bir zemin oluşturmaktadır.

ABD’nin Türkiye’deki Diplomatik Misyonu, en önde gelen akademik değişim programlarımızdan Fulbright Programı’na ek olarak, çok çeşitli alanlarda mesleksel ve akademik değişim programları sunmakta, bu imkanlardan her yıl 150’den fazla Türk vatandaşı faydalanmaktadır. Bunun yanı sıra, Türkiye’de yürüttüğümüz İngilizce lisan eğitim programları, Türk öğrencilere ve çalışanlara üniversitede başarılı olmak, global medyaya erişebilmek ve meslek imkanlarını artırmak için muhtaçlık duydukları marifetleri sağlamaktadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu