Haber

İtalya’nın Lazio ve Lombardiya bölgelerindeki bölgesel seçimleri sağcı ittifak kazandı

Merkez sağ ittifakın adayları, İtalya’nın en büyük iki sanayileşmiş bölgesi olan Lazio ve Lombardiya’da kısmi yerel seçimleri kazandı.

Ülkenin başkenti Roma’nın da içinde bulunduğu Lazio Bölgesi ile finans merkezi ve ikinci büyük şehri Milano’nun bulunduğu Lombardiya Bölgesi’nde dün ve bugün yapılan bölgesel seçimler sonuçlandı.

İtalyan ANSA ajansının resmi olmayan ilk sonuçlara dayandırdığı habere göre, merkez sağın adayı eski Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Başkanı Francesco Rocca, adayın karşısına çıktı. merkez sol Alessio D’Amato ve 5 Yıldız Hareketi adayı Donatella Bianchi.

Anketlere göre Rocca, oyların yüzde 52,2’sini alarak Lazio Bölgesi’nin yeni lideri seçildi.

Lombardiya Bölgesi’nde merkez sağın cumhurbaşkanı adayı Attilio Fontana, merkez solun adayı Pierfrancesco Majorino ve Üçüncü Kutup hareketinin adayı Letizia Moratti’nin karşısına çıktı.

Anketlere göre Fontana, oyların yüzde 54,4’ünü alarak bir kez daha Lombardiya Bölgesi Başkanı seçildi.

Bu arada her iki bölgede de seçimlere katılımın düşük olması dikkat çekti.

Her iki bölgede de yaklaşık 12 milyon seçmeni ilgilendiren bölgesel seçimlerde katılım oranı Lombardiya’da yüzde 41,6, Lazio’da ise yüzde 37,2 oldu.

Sağ koalisyon, seçim sonuçlarını hükümete güven olarak yorumladı

25 Eylül 2022 seçimlerini kazanan aşırı sağcı İtalya’nın Kardeşleri (FdI) Partisi’nin lideri Giorgia Meloni’nin kurduğu sağcı koalisyon hükümeti, bölgesel seçimlerin sonuçlarından memnun.

Başbakan Meloni, Lazio ve Lombardiya’daki seçim sonuçlarına ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Rocca ve Fontana’yı “açık zaferlerinden” dolayı tebrik etti.

Meloni, “Merkez sağın birliğini pekiştiren ve hükümetin çalışmalarını güçlendiren bir sonuç” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Sağcı koalisyonu oluşturan partilerden Forza Italia’nın koordinatörü Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Lazio ve Lombardiya’da yapılan bölgesel seçimlerin sonuçlarını “hükümete duyulan güvenin bir işareti” olarak yorumladı.

Aşırı sağcı Lig Partisi Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Matteo Salvini de iki bölgede alınan sonuçların “zafer” olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu