Ekonomi

Hollanda Artemis Antlaşması’nı da imzaladı

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Hollanda’nın Washington Büyükelçisi Birgitta Tazelaar’ın ev sahipliğinde düzenlenen törende, anlaşmayı Hollanda Krallığı adına Hollanda Uzay Ajansı (NSO) Direktörü Harm van de Wetering imzaladı.” Kelime kullanıldı.

Bakanlık açıklamasında Hollanda’nın Artemis Anlaşması’nı imzalayan 31’inci ülke olduğu kaydedildi.

Açıklamada, imza törenine ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) yetkilileri Bill Nelson, Pam Melroy ve Ulusal Uzay Konseyi Genel Sekreteri Chirag Parikh’in de katıldığı belirtildi.

Artemis Antlaşması nedir?

1967 Dış Uzay Anlaşması’na dayanan Artemis Anlaşması, “uzayın sorumlu bir şekilde keşfedilmesi yönetimini ilerletmeye yönelik çok taraflı, bağlayıcı olmayan bir ilke ve kurallar beyanı” olarak biliniyor.

Artemis Anlaşmasının unsurları arasında uzay nesnelerinin tescili, çakışan faaliyetlerin önlenmesi, bilimsel verilerin paylaşılması ve acil yardım sağlanması yer alıyor.

ABD, aynı anlaşma çerçevesinde Ay’da kalıcı bir üs kurmayı ve Ay’ı Mars yolculuğu için bir durak olarak kullanmayı, ayrıca burada pahalı madenler çıkarmayı da öngörüyor.

Anlaşma ilk kez 5 Mayıs 2020’de resmen gündeme geldi.

NASA, 16 Mayıs 2020’de Artemis projesi için birçok ülkeyle ikili anlaşmalar imzaladığını duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı’na göre Artemis Antlaşması’nın imzacıları arasında ABD ve Fransa’nın yanı sıra Avustralya, Bahreyn, Brezilya, Kanada, Kolombiya, İsrail, İtalya, Japonya, Güney Kore, Lüksemburg, Meksika, Yeni Zelanda, Polonya, Romanya, Singapur, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri ve İngiltere dahildir.

haber-ikizdere.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu