Haber

Filistinli gruplar İsrail askerlerinin Filistinli kadınlara yönelik saldırısını kınadı

Filistinli gruplar, İsrailli kadın askerlerin işgal altındaki Batı Şeria’da 5 Filistinli kadını soyunmaya zorlamasını ve eğitimli köpeklere saldırmakla tehdit etmesini kınadı.

Hamas, İslami Cihat Hareketi, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ), Filistin Halk Kurtuluş Cephesi ve Filistin Kadınlar Birliği kadınlara yönelik saldırıyı kınarken, Gazze’de de gösteri düzenlendi.

İslami Cihad Hareketi Kadın Kolları, Gazze’de Filistinli kadınlara yönelik saldırıyı protesto etti.

Hareketin kadın kolu sözcüsü Saide Hilles, şunları söyledi: “İşgal güçlerinin El Halil’deki kadınlara karşı işlediği kabahati kınıyoruz ve bu olay mutlaka göz ardı edilmeyecektir. Direnişin bu süreçte kayıtsız kalmayacağına inanıyoruz. Bu korkunç saldırıyla karşı karşıyayız.” dedi.

Hilles, İsrail’in Filistin halkına karşı artan suçları karşısında uluslararası toplumun sessizliğine de tepki gösterdi.

Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada, Filistin halkının ve direnişinin bu suçu görmezden gelmeyeceği vurgulandı.

Açıklamada, “Bu, gerilimin ciddi bir şekilde artmasıdır. Bu kabahat, İsrail tarafının, işgal altındaki halkları koruyan her türlü uluslararası yasaya uymaktan mahrum olduğunu ortaya çıkardı.” ifadeler kullandı.

İslami Cihad Hareketi, Filistin halkına bu tür olaylar karşısında tepkisiz kalmama çağrısında bulundu.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nin askeri kanadı Şehit Ebu Ali Mustafa Tugayları’ndan, “El Halil’de kadınlara yönelik baskı hiçbir zaman cezasız kalmayacak büyük bir suçtur.” açıklama yapıldı.

FKÖ Ulusal Konseyi Başkanı Ruhi Fettuh, “Filistinli kadınların köpeklerle tehdit edilmesi ve soyunmaya zorlanması, işgal ordusunun ve hükümetinin ulaştığı ahlaki çöküşün boyutunu ortaya koyuyor.” söz konusu.

Filistin Kadınlar Birliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “İsrail işgal güçlerinin kadınları elbiselerini çıkarmaya zorlaması” kınandı.

“İşgal uygulamalarının araştırılması” talep edilen açıklamada, Filistinli kadınlara karşı işlenen bu kabahatin kınanması yönünde çağrıda bulunuldu.

El Halil’de Filistinli kadınlara saldırı

Haaretz gazetesinin haberine göre İsrail güçlerinin El Halil kentinde bir konuta düzenlediği baskında 2 İsrailli kadın asker, eğitimli köpekler eşliğinde 5 Filistinli kadını tamamen soyunmaya zorladı.

Kadın askerler, Filistinli kadınları, kendilerine söyleneni yapmamaları halinde köpeklerle tehdit etti.

Konuya ilişkin İsrail yetkililerinden herhangi bir açıklama yapılmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu