Ekonomi

Eski Binance CEO’su CZ’nin davası ertelendi

Investing.com – Seattle Federal Mahkemesi, BinanceKurucusu ve eski CEO’su Changpeng Zhao’nun kararının açıklanmasını 30 Nisan’a erteledi.

ABD federal savcıları, Banka Gizlilik Yasasını ihlal etmekten suçlu bulunmasının ardından CZ’nin ceza duruşmasını 23 Şubat’ta planlamıştı. Ancak kararın açıklanması iki ay ertelenirken, ertelemenin gerekçesine ilişkin net bir açıklama yapılmadı. Açıklamada savcılar, Zhao’nun 18 aya kadar hapis cezasına çarptırılabileceğini belirterek, cezanın ABD yasalarına göre en fazla 10 yıla kadar artırılabileceğini belirtti.

Changpeng Zhao Kasım 2023’te Adalet Bakanlığı’nın tüm suçlamalarını kabul ederek anlaşmaya vardı ve anlaşma kapsamında CEO görevinden istifa etti. Bu gelişmeyle birlikte Binance’e 4.3 milyar dolarlık büyük bir para cezası kesildi ve CZ’nin yargılama süreci başladı. Bu dönemde savcılar, kaçma şüphesi olduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan CZ için ABD’den çıkış yasağı talep etmişti. Talebi haklı bulan mahkeme, Zhao’nun mahkeme tarihinde ABD’ye döneceğine dair yüksek düzeyde güvence vermesine rağmen Binance’in kurucusuna olumsuz yanıt verdi.

CZ ağır para cezasıyla karşı karşıya kalabilir

Erteleme kararının ardından ertelemenin nedeni ve kripto para borsasına olası etkileri piyasada merak konusu oldu. CZ’nin avukatları hapis cezasının şartlı tahliyeye veya yatılı gözaltı şekline dönüştürülmesi için baskı yapıyor. Ancak bazı gözlemciler, borsanın kara para aklamayı önleme ve yaptırımlara uymama gibi ciddi hataları kabul etmesinden sonra Binance kurucusunun ağır para cezasına çarptırılabileceğine inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu