Sağlık

Bir Yara Bandını Hızlıca Çekmek Gerçekten Daha Az Acıyor mu?

Yara bandı sağlıklı bir iyileşme süreci için gerekli olsa da, çıkarılması çok sinir bozucu ve acı verici bir deneyim olabilir. Peki Band-Aid’i çıkarırken mümkün olan en az ağrılı sistem ne olabilir? Amerika’da yapılan bu farklı araştırma sorularımıza cevap olacaktır.

Kaynak:https://www.mentalfloss.com/posts/doe…

Eliniz yaralandı ve yara bandı kullanmak zorunda kaldınız. Yara bandını bir seferde çekip sonra bitirenlerden misiniz? Yoksa daha yavaş ve daha dikkatli olanlar mı? Peki, hangi sistemin daha az acıttığını hiç merak ettiniz mi?

Queensland Üniversitesi’nden James Cook, bu sorunun cevabını bulmak için bir çalışma düzenledi. Cook, araştırmasını üç farklı alana odakladı: omuz, el ve ayak bileği.

Ayrıca katılımcılardan hissettikleri acıyı 11 puanlık bir sırayla yorumlamalarını istedi. Örneğin hiç ağrı hissetmeyen biri 0’ı seçebilirken, acı hisseden biri en fazla 10’u seçebilir.

Sonuçlar şaşırtıcıydı! Yara bandını hızlı bir şekilde çeken kişiler ortalama 0,92 ağrı seviyesi bildirirken, yavaşça çeken katılımcılar 1,52 ağrı seviyesine sahipti.

Araştırma ayrıca vücut bölgesindeki saç oranını da dikkate aldı. Saçı az olan kişilerde ağrı seviyesinin daha düşük olduğu, yara bandının bulunduğu bölgenin ise önemli olmadığı tespit edildi.

Peki sizce hangi sistem daha az acıtır? Yorumlarda buluşalım ?

hilvanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu