Haber

Bakan Yanık: Otizmli bireylere yönelik 78 etkinliği hayata geçireceğiz

AİLE ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Otizmli bireylerin çalışma hayatına ve sosyal hayata dahil olmalarına katkı sağlayacak 30 eylem alanında 78 faaliyeti hayata geçirmiş olacağız.”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ‘2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’ kapsamında Sincan Otizm Gündüz Bakım Rehabilitasyon ve Aile Uygulama Merkezi’nin açılışına ve otizm spektrumlu bireylere yönelik ‘2. Ulusal Eylem Planı’nın açıklanmasına katıldı bozukluklar. Bakan Yanık, Türkiye’nin 20 yılda sosyal hizmetler alanında geliştirdiği vizyoner politikalarıyla dünyaya örnek olduğunu söyledi.

Burning, ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde açıklanan ‘Engelli Hakları Ulusal Eylem Planı’ ile engelli vatandaşların sosyal hayata tam ve aktif katılımını sağlamak için büyük bir adım atıldığını belirterek, ” Amacımız, eğitimden sağlığa, istihdamdan erişilebilir çevreye, ekonomiden bakım ve rehabilitasyon hizmetlerine kadar her alanda engellilerin haklarını korumak ve yaşam standartlarını yükseltmektir. tüm hizmetlerimizde aileyi merkeze alıyoruz.Engelli bireylere yönelik hizmetlerimizde de onların huzur ve inanç içinde olabilecekleri, kendilerini geliştirebilecekleri, ihtiyaç duydukları sevgi ve ilgiyi görebilecekleri aile odaklı faaliyetlere ağırlık veriyoruz. aile bütünlüğü içinde vatandaşlarımıza ve yakınlarına destek olacağız.” Otizm spektrum bozukluğu olan bireylere yönelik ‘2. Ulusal Eylem Planı’nı anlatan Yanık, “Planımız erken teşhis, erken müdahale, bakım, eğitim içeriyor. hizmet ve aile desteğini belirli hedefler olarak belirledik.Her aşamada kamu, sivil toplum kuruluşları ve akademi ile işbirliği içinde, tüm tarafların taleplerinin alındığı şeffaf bir süreçte eylem planını hazırladık.Yeni yol haritamızla, otizmli bireylerin çalışma hayatına ve sosyal hayata dahil olmalarına katkı sağlayacak 30 eylem alanına ait 78 etkinliği hayata geçirmiş olacağız.”

Bakan Yanık daha sonra Saray Manisiz Ömür Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi’nde koruma ve bakım altındaki otizmli bireylerin çektikleri fotoğrafların sergilendiği alanı ziyaret ederek duvar boyama etkinliğine katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu