Haber

Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarını 50 puan daha yükseltti

Avrupa Merkez Bankası üç ana politika faizini 50’şer puan artırdı. Mart ayında her biri 50 puanlık artış olacağı bildirildi. Avrupa Merkez Bankası (ECB), yüksek enflasyona karşı faiz oranlarını yükseltme politikasını sürdürdü. Üç ana politika faizi olan ana yeniden finansman faizi, mevduat faizi ve marjinal fonlama faizi 50’şer puan artırıldı. Böylece mevduat faiz oranı yüzde 2,5’e, yeniden finansman oranı ise yüzde 3’e yükseltilmiştir. ECB’nin son kararıyla birlikte faiz oranları Kasım 2008’den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

ECB, Mart ayında yapacağı bir sonraki Yönetim Kurulu toplantısında 50 baz puan artıracağını açıkladı. Amaç, kısa vadede enflasyonu düşürmek ve “orta vadede” yüzde 2 hedefine ulaşmak olarak açıklandı.

Mart ayından sonra durum değerlendirmesi yapılacak

ECB’den yapılan açıklamada, faiz oranlarını net ve eşit hızda artırmaya devam edeceği, Mart ayındaki 50 puanlık artışın ardından durumun değerlendirileceği belirtildi.

ABD merkez bankası Federal Rezerv (Fed), Çarşamba günü faiz oranlarındaki artış oranını indirdi ve 25 baz puan artırma kararı aldı. İngiltere Merkez Bankası da bugün yaptığı toplantıda faiz oranlarını 50 baz puan artırdı.

Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat’ın Çarşamba günü açıkladığı varsayımsal verilere göre Avrupa’da enflasyon Ocak ayında da yavaşlamaya devam etti. Buna rağmen enflasyon yüzde 8,5 seviyesinde seyretmeye devam ediyor.

AFP/BK,TY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu