Haber

AB Liderleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Yazdıkları Mektupta Başsağlığı Diliyorlar

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderleri, Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ilde büyük yıkıma neden olan depremlerle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazarak taziyelerini iletti. Mektupta, “Türk yetkililerle yakın koordinasyon içinde desteğimizi daha da artırmaya hazırız. Düşüncelerimiz sizinle ve halkınızla birlikte olmaya devam edecek” denildi.

6 Şubat’ta Türkiye’yi ve Suriye’yi etkisi altına alan ve merkezi Kahramanmaraş olan depremlerin ardından AB ülkelerinin liderleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a başsağlığı dileyen bir mektup yazdı. “Halkınız yürek burkan bir çile yaşıyor” ifadesiyle başlayan mektubun ardından şöyle devam edildi:

“Avrupa Konseyi Üyeleri olarak, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremin ardından meydana gelen yıkıcı can kaybından dolayı en derin başsağlığı dileklerimizi iletmek isteriz. Bu vahim felaketin dramatik sonuçları karşısında büyük bir şok ve keder içindeyiz. .

Kalbimiz sevdiklerini kaybeden tüm ailelerle ve hala haber bekleyen herkesle birlikte. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bu korkunç üslerde hayat kurtarmak için gece gündüz çalışan vahşi kurtarma ekiplerini anıyoruz.

Avrupa Birliği ve üye devletleri, bu trajedi karşısında Türkiye ve Suriye halklarıyla tam bir dayanışma içindedir.

Depremin hemen sonrasında, etkilenen tüm bölgelerde acıyı hafifletmeye yardımcı olmak için hızlı bir şekilde her türlü yardımı sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yaptık. İsveç, Avrupa Konseyi ve AB dönem lideri olarak, Türkiye ve Suriye halklarını desteklemek için uluslararası toplumdan mali yardım toplamak üzere Mart ayında Brüksel’de bir Donörler Konferansı düzenlemek için inisiyatif aldı.

Türk makamlarıyla yakın koordinasyon içinde desteğimizi daha da artırmaya hazırız. Düşüncelerimiz sizinle ve halkınızla olmaya devam edecek.”

Brüksel’de bugün düzenlenen AB Liderler Tepesi, depremlerde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Avrupa Birliği Konseyi Lideri Charles Michel, saygı duruşuna ilişkin görüşlerini sosyal medyadan “Sevdiklerini kaybeden ailelerle ve hala haber bekleyenlerle birlikte olmaya devam ediyoruz” ifadesiyle paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu