Ekonomi

AB endüstrisini daha da destekleyecek

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Lideri Ursula von der Leyen, Belçika’nın Bruges kentindeki College of Europe’da düzenlenen programda konuştu.

Enflasyon Düşürme Yasası’nın ABD’de çıkarıldığını hatırlatan von der Leyen, bu yasanın stratejik ve saf güç departmanlarında yeni bir endüstriyel ekosistem oluşturmak için yaklaşık 369 milyar dolarlık bir yatırım planı içerdiğini açıkladı.

Von der Leyen, ABD’deki yasa ile Avrupa Yeşil Konsensüsü arasında çarpıcı benzerlikler olduğunu ve her ikisinin de iklim, yatırım ve büyüme stratejilerini içerdiğini belirtti.

“ABD’deki Enflasyonu Düşürme Yasası Avrupa’da endişe uyandırıyor.” Von der Leyen, Kovid-19’un kritik tedarik zincirindeki darboğazları şiddetlendirerek Avrupa sanayisini olumsuz etkilediğini hatırlattı.

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle küresel elektrik arzının kısıtlı hale geldiğini hatırlatan Von der Leyen, Rusya’nın son 8 ayda AB’ye gaz arzını yüzde 80 oranında azalttığını söyledi.

Salgın, savaş ve elektrik krizinin başta Avrupa ekonomisinin güç ağırlıklı kesimleri olmak üzere birçok sektörün rekabet gücünü olumsuz etkilediğine işaret eden von der Leyen, “Enflasyonu Düşürme Yasası’nın haksız rekabete ve kapanmaya neden olma riski var. marketler.” dedi.

Von der Leyen, yasanın kritik tedarik zincirlerini parçalayabileceğini belirterek, yazıda yer alan vergi muafiyetleri ve sübvansiyonların sıkıntılı bahisler olduğuna dikkat çekti.

Yasa ile bir otomobil üreticisinin Kuzey Amerika’da üretim yapıp ABD’den kesintiler alacağını anlatan von der Leyen, bunun yatırım akımlarını yeniden yönlendireceğini söyledi.

Von der Leyen, “Gelecekteki yatırımlarını AB’den ABD’ye taşımayı düşünen üreticilerin hikayelerini hepimiz duyduk.” dedi. söz konusu.

“ABD ile çalışmak zorundayız”

Eşit rekabetin değerine işaret eden von der Leyen, “Enflasyon Düşürme Yasası ve diğer önlemlerin aksama yarattığı durumlarda oyun alanını yeniden dengelemek için harekete geçmeliyiz” dedi.

Von der Leyen, yasanın en endişe verici yönlerini ve rekabet dezavantajlarını azaltmak için ABD ile birlikte çalışmak zorunda olduklarını vurguladı.

Von der Leyen, Avrupa sanayisinin dönüşümü için daha fazla finansman sağlanması gerektiğini belirterek, “Dönüşümde kamu yatırımlarını kolaylaştırmak için önce kendi kurallarımızı koymalıyız.” şeklinde konuştu.

“Enflasyonu Düşürme Yasası, kamu destek çerçevemizi nasıl geliştirebileceğimizi ve onu yeni küresel ortama nasıl uyarlayabileceğimizi düşünmemizi sağlamalı. Bu nedenle, kamu destek çerçevemizi nasıl daha öngörülebilir ve basit hale getirebileceğimize bakmamız gerekiyor.” Von der Leyen, iş dünyasının kolay kuralları olan bir kamu destek sistemi talep ettiğini söyledi.

Elektrikli araçlar için vergi indirimi

ABD’de enflasyonu düşürmeye yönelik kapsamlı sağlık, iklim ve vergi düzenlemelerini içeren ve ABD Başkanı Joe Biden tarafından Ağustos ayında imzalanan Enflasyon Azaltma Yasası Avrupa’da tartışma konusu.

Vergi indirimleri ile elektrikli otomobil alımını teşvik etmeyi amaçlayan yasa, Kuzey Amerika’da üretilen pilleri kullanan ve bu bölgedeki madenlerden çıkan mineralleri içeren elektrikli araçlar için 7 bin 500 dolara kadar vergi indirimi sağlayacak düzenlemeler içeriyor.

AB, vergi indirimlerini ABD’de üretilen içeriğe bağımlı hale getiren yeni düzenlemenin, piller ve yenilenebilir enerji ekipmanları dahil olmak üzere Avrupalı ​​otomobil şirketlerini ve yeşil ekonomideki üreticileri dezavantajlı duruma düşüreceğinden endişe duyuyor.

Enerji krizi, yüksek enflasyon ve olası durgunluk panikleriyle zor bir dönemden geçen Avrupa için sektörün geri kalmışlığı temel bir risk olarak öne çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu