Ekonomi

6 aya kadar vadeli Döviz Mevduat hesapları için zorunlu karşılık oranı yüzde 25’e çıkarıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Zorunlu Karşılıklar Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, Döviz Korumalı Mevduatın zorunlu karşılık oranı vadeye göre farklılaştırılırken, KKM’nin yoğunlaştığı 6 aya kadar vadeye kadar zorunlu karşılık oranı bulunmaktadır. Oran 10 puan artırılarak yüzde 25’e çıkarıldı.

MALZEMESİ 1 YILA KADAR OLANLAR İÇİNORAN YÜZDE 5

Vadeli TL mevduata geçişi teşvik edici bir adım olarak, 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli Döviz Korumalı Mevduatlar için zorunlu karşılık oranı yüzde 25’e çıkarıldı. Vadesi 1 yıla kadar olanlar ile 1 yıl ve daha uzun vadeli olanlar için zorunlu karşılık oranı yüzde 5 olarak belirlendi.

TL VADELİ MEVDUAT DESTEKLENECEK

Daha önce döviz korumalı hesaplarda zorunlu karşılık tesis etme zorunluluğu tüm vadeler için yüzde 15 idi. Böylece zorunlu karşılık oranındaki artışla birlikte piyasadaki fazla TL likidite sistemden çekilmeye devam edecek. Aynı zamanda TL vadeli mevduatlar desteklenirken KKM’de uzun vadeye ağırlık verilecek.

“SIKIŞTIRMA KARARLARI ALINMAYA DEVAM EDECEK”

TCMB Para Politikası Kurulu’nun 24 Ağustos 2023 tarihli kararıyla faiz artırımının yanı sıra nakit sıkılaştırma sürecini desteklemek amacıyla seçici kredi ve niceliksel sıkılaştırma kararları alınmaya devam edileceği belirtildi.

habervezirkopru.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cebeci Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu